Athenaeum Boekhandel
Elke dag boekenactualiteit: recensies, nieuws, filmpjes en boeken bestellen

Agenda: De Google Books revolutie: gevolgen voor cultuur, wetenschap en auteursrecht in Europa (Spui25)



Bookmark and Share

12 mei 2010

Het Google Books project is de Bibliotheca Alexandrina van deze tijd. Meer dan tien miljoen boeken, waarvan vele van Nederlandse literaire en wetenschappelijke schrijvers, zijn in korte tijd digitaal ontsloten en doorzoekbaar gemaakt. Het project roept belangrijke vragen op, niet alleen over de toegankelijkheid van deze kolossale digitale collectie, maar ook over de toekomst van de klassieke bibliotheek en uitgeverij, en van het auteursrecht. In de Verenigde Staten hebben rechthebbenden het met Google op een akkoord gegooid. Wat zijn de gevolgen van Google Books voor Europa?
Jean-Claude Guédon, hoogleraar literatuurwetenschap aan de Universiteit van Montreal en open-access pionier, zal spreken over de mogelijke gevolgen van het Google Books-project voor de wetenschappelijke informatievoorziening en de culturele risico's van een Google-monopolie op gedigitaliseerde bibliotheken. Bernt Hugenholtz, hoogleraar auteursrecht aan de UvA, bespreekt de auteursrechtelijke gevolgen. Gespreksleider is Gerrit Jan Wolffensperger , oud-fractievoorzitter van D66.

Jean-Claude Guédon is hoogleraar aan de Université de Montréal in het Département de littérature comparée. Zijn belangrijkste onderzoeksinteresse is het raakvlak tussen literatuur en informatietechnologie. Professor Guédon is vooral bekend om zijn pionierswerk op het terrein van open access publiceren. In een bijdrage voor de New York Review of Books waarschuwde hij voor de gevaren van het Google Books-project voor de wetenschappelijke informatievoorziening. Professor Guédon is gasthoogleraar bij de Universiteit van Amsterdam op gezamenlijk initiatief van Amsterdam University Press en het Instituut voor Informatierecht.

Bernt Hugenholtz is hoogleraar Auteursrecht aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Universiteit van Amsterdam, en directeur van het Instituut voor Informatierecht (IViR). Hij is lid van de Commissie Auteursrecht, die de Minister van Justitie adviseert over auteursrechtelijke aangelegenheden, en adviseur van de Europese Commissie en het Europese Parlement. Hij is tevens General Editor van de Information Law Series die wordt uitgegeven door Kluwer Law International. Hugenholtz publiceerde vorig jaar in het Nederlands Juristenblad een artikel onder de titel 'De Google Book-schikking: de wereldliteratuur gelicentieerd'.

De Google Books revolutie: gevolgen voor cultuur, wetenschap en auteursrecht in Europa, met Jean-Claude Guédon en Bernt Hugenholtz, vindt plaats op woensdag 12 mei 2010, 17:00 - 19:00 uur in Spui25. Toegang tot deze activiteit is gratis. U dient zich wel van tevoren aan te melden.