Athenaeum Boekhandel
Elke dag boekenactualiteit: recensies, nieuws, filmpjes en boeken bestellen

Agenda: Het geheim van de Oerknal (Spui25)



Bookmark and Share

27 oktober 2010

Sterrenkundige waarnemingen tonen dat het heelal uitdijt en 13,7 miljard jaar geleden ontstaan is vanuit een onvoorstelbaar dichte en hete oertoestand: de 'Oerknal'. Hoe is dit geheim ontdekt en wat betekent dit voor ons wereldbeeld en voor de plaats van de mens en zijn aarde in ruimte en tijd? Daarover spreekt Ed van den Heuvel op 27 oktober in Spui25, van 17:00 tot 19:00 uur.

Ed van den Heuvel is emeritus hoogleraar Sterrenkunde aan de UvA. Hij geniet vooral bekendheid door zijn onderzoek naar de vorming en evolutie van compacte objecten (neutronensterren, zwarte gaten en witte dwergen) in dubbelsterren en naar gammaflitsen. In 1974 werd hij directeur van het Sterrenkundig Instituut 'Anton Pannekoek' van de UvA, dat onder zijn leiding uitgroeide tot één van de toonaangevende instituten in de wereld op zijn vakgebied. Voor zijn baanbrekende studies naar de vorming en evolutie van compacte sterren, met name in dubbelsterren, kreeg Van den Heuvel in 1995 de Spinozapremie, die dat jaar voor het eerst door NWO werd uitgereikt. In 2002 kreeg een internationale onderzoeksgroep onder zijn leiding de EU-Descartesprijs toegekend. Van den Heuvel vervulde in de loop van zijn carrière verschillende bestuursfuncties en gastonderzoekerschappen en werd onder meer onderscheiden met een eredoctoraat van de Katholieke Universiteit Leuven. Ook heeft Van den Heuvel een belangrijke rol gespeeld bij de  organisatie van de sterrenkunde in Nederland en Europa. Zo was hij onder andere bestuursvoorzitter van de Nederlandse Onderzoekschool voor Astronomie (NOVA), voorzitter van het bestuur van Stichting Ruimte Onderzoek Nederland (NWO), voorzitter van het bestuur van de NWO stichting voor astronomisch onderzoek ASTRON in Dwingeloo, lid van de NWO-Adviescommissie Astronomie (ACA) en lid van de Council van de European Southern Observatory in Chili. Thans is hij lid van de Space Science Advisory Committee van de ESA in Parijs.Daarnaast heeft hij zich altijd sterk ingezet voor de popularisatie van de sterrenkunde in de samenleving, onder meer als medeoprichter van het Artis Planetarium. Ook is er een planetoïde naar hem vernoemd.

Deze lezing maakt deel uit van de nieuwe multidisciplinaire programmareeks Actueel, Avontuurlijk, Aangrijpend van het Koninklijk Concertgebouworkest. In een breed samenwerkingsverband met andere Amsterdamse culturele instellingen worden zes thema's van diverse kanten belicht. Deze lezing vindt plaats rondom het thema Het Geheim.

Toegang tot deze activiteit is gratis.
Wel dient u zich van tevoren in te schrijven via de website van Spui25.