Athenaeum Boekhandel
Elke dag boekenactualiteit: recensies, nieuws, filmpjes en boeken bestellen

Agenda: Bijzondere Lezing door prof. dr. Joost Hazenbos (Spui25)



Bookmark and Share

4 november 2010

Aan het begin van de twintigste eeuw werd het Hettitisch ontraadseld; sinds 1915 kunnen we weer Hettitische teksten lezen. De Hettitologie is kortom een relatief jonge discipline. Aan de andere kant is ze echter al oud: vermoedelijk werd ergens aan het begin van de twaalfde eeuw v.Chr. voor het laatst Hettitisch geschreven. Een groot opgezet woordenboek van het Hettitisch moet aan een aantal eisen voldoen. Daar veel woordbetekenissen nog onzeker of zelfs onbekend zijn, moet het zoveel mogelijk informatie als een basis voor verder onderzoek bieden. Ook moet duidelijk zijn waarop de zekere interpretaties berusten. Een woordenboekartikel bestaat daarom voor een aanzienlijk deel uit een opsomming van woordvormen en hun spellingen, en voor het grootste deel uit voorbeelden van het gebruik van het betreffende woord met uitvoerige context en vertaling.

De afstand van drie millennia die er tussen de Hettieten en ons ligt verleent de Hettitische lexicografie een bijzonder aspect. Een Hettitisch woordenboek is weliswaar geen encyclopedie, maar het kan en moet niet alleen taalkundige en filologische, maar ook beknopte cultuurhistorische informatie bieden.

Prof. dr. J.J.M. Joost Hazenbos promoveerde in 1998 aan de UvA. In 2006 werd hij benoemd tot bijzonder hoogleraar Hettitisch en de verwante Anatolische talen vanwege de Allard-Piersonstichting. Hazenbos werkt sinds 2006 in München als uitgever van het Hethitisches Wörterbuch.

Bij de Faculteit der Geesteswetenschappen is een twintigtal bijzondere hoogleraren aan het werk. Deze wetenschappers hebben hun leerstoel verkregen van een stichting, instelling of instantie die hen in staat stelt onderzoek en onderwijs te verzorgen op specifieke vakgebieden. Het werk dat deze hoogleraren doen is interessant voor zeer uiteenlopend publiek.

De Illustere School gaat van start met de serie Bijzondere Lezingen, waarin deze hoogleraren u vertellen over hun onderzoeksgebied.

De bijzondere lezing door prof. dr. Joost Hazenbos vindt plaats op donderdag 4 november 2010, 17:15 - 18:30 uur in Spui25. Toegang is gratis. U dient zich wel van tevoren in te schrijven.