Athenaeum Boekhandel
Elke dag boekenactualiteit: recensies, nieuws, filmpjes en boeken bestellen

Agenda: De vlakte en de vrijheid: literaire kritiek online (Spui25)



Bookmark and Share

5 april 2011

De kritiek lijkt democratischer geworden: meer mensen bespreken bij meer media meer boeken voor een publiek van meer lezers. Er zijn gratis kranten bijgekomen, en websites, heel veel websites, waarop impressies, recensies en essays.
Maar meer en veel betekent niet per se beter. Het literair-kritische landschap lijkt te worden geëgaliseerd, en al hebben we nu zicht op meer boeken, wij, de lezers, weten niet beter welke keuze we moeten maken. Fabian Stolk (docent moderne Nederlandse letterkunde aan de Universiteit Utrecht) opent deze avond over 'literaire kritiek online' met een aanklacht tegen de vervlakking, tegen platte, consumentistische lezers en activistische reaguurders, en met een oproep tot kanalisering en kritisch lezen én nadenken.
Vervolgens gaan hij, uitgever Lidewijde Paris, essayist Arjen van Veelen en auteur en criticus Joost de Vries onder leiding van criticus Daan Stoffelsen in discussie over de oppervlakte en de grote literatuur, en over de behoefte aan autoriteit en aan nieuwe vormen om lezers de weg te wijzen.

Fabian Stolk is docent moderne Nederlandse letterkunde aan de Universiteit Utrecht. Hij is jurylid van de Academica Debutantenprijs. Hij geeft colleges over poëzie, editietechniek en literatuurkritiek en houdt twee weblogs over boeken bij: Klasse! en In den vroolijken hermeneut.

Lidewijde Paris is uitgever van Uitgeverij Ailantus en brengt onder anderen David Mitchell en Jean-Marie Blas de Robles uit in vertaling. Daarnaast leidt ze samen met Frank van Doeselaar De literatuurfabriek, een literair lesprogramma in boekhandel De Drukkerij in Middelburg, en bespreekt ze bij het radioprogramma Opium vertaalde literatuur.

Arjen van Veelen is redacteur van nrc.next. Hij won de Jan Hanlo-Essayprijs klein en publiceerde in 2010 Over rusteloosheid. Kritieken in traditionele en nieuwe media waren positief. In 2010 ook kreeg hij carte blanche op de website van Athenaeum Boekhandel, waar hij de grenzen van de mogelijkheden van de literaire kritiek opzocht.

Joost de Vries is chef kunst en literair criticus voor De Groene Amsterdammer. In 2010 debuteerde hij met Clausewitz, een online en in traditionele media uitstekend ontvangen roman.

Daan Stoffelsen is mede-oprichter van Recensieweb. Hij beheert Athenaeum.nl, de website van Athenaeum Boekhandel, is redactielid van De Revisor en schrijft op freelance basis recensies voor NRC Handelsblad.

De vlakte en de vrijheid: literaire kritiek online, met Fabian Stolk, Lidewijde Paris, Arjen van Veelen en Joost de Vries, vindt plaats op dinsdag 5 april 2011, 20:00 - 22:00 uur in Spui25. Toegang is gratis. U dient zich wel van tevoren in te schrijven.



Gerelateerde artikelen