Athenaeum Boekhandel
Elke nacht verdieping: voorpublicaties, interviews, beschouwingen en boeken bestellen

Vandaag in de Nacht RSS



Bookmark and Share

Franse en Duitse literatuur in het najaar

door Daan Stoffelsen

De rentrée wordt overstemd door heisa rond de nieuwe roman van Michel Houellebecq, maar er zijn veel meer mooie Franse boeken te verwachten, onder andere van Jean Echenoz en Philippe Claudel. Ook de Duitse najaarstitels liegen er niet om, met verhalenbundels van Uwe Tellkamp en Bernhard Schlink, de Ingeborg Bachmann-Preiswinnende roman van Peter Wawerzinek en postume brieven van Albert Vigoleis Thelen. De vooruitblik naar het Franse én het Duitse najaar. Afwachten staat vrij, maar reserveren kan al.

Tevens is het overzicht voor de Nederlandse en Engelse romans bijgewerkt.

Franse romans, najaar 2010

De rentrée 2010 komt met een nieuwe Houellebecq, een nieuwe Echenoz en een nieuwe Claudel, maar ook nieuw werk van Amélie Nothomb, Agnès Desarthe, Alain Mabanckou, Jean-Baptiste Del-Amo, Elie Wiesel, Michel Quint, Elie Wiesel en Jean-Marie de Roblès. Met dank aan het voorwerk van De Papieren Man.

Michel Houellebecq is de grote ster van het najaar, met zijn nieuwe roman La carte et le territoire. 500 pagina's zal het tellen, en de eerste druk komt op 120.000 exemplaren, maar verder is er weinig bekend over de plot. Het zal een 'balzaciaanse' roman zijn, met voldoende maatschappijkritiek, waarin een kunstenaar, diens vader en Houellebecq zelf als personages zullen optreden. Begin september weten we meer. In de nieuwe Jean Echenoz, Des éclairs, daarentegen staat een uitvinder centraal. Gregor, losjes geïnspireerd op Nikola Tesla (1856-1943), heeft alles uitgevonden wat komende generaties van nut kan zijn, maar is minder goed in zaken. Uitgeverij Minuit biedt een vooruitblik in de eerste pagina's. Dan is er de nieuwe Philippe Claudel, L'enquête, waarin een groot bedrijf in de provincie getroffen wordt door een zelfmoordgolf. Er wordt een onderzoek ingesteld... En in de nieuwe Jean-Marie Blas de Roblès, La Montagne de minuit, gaat de teruggetrokken conciërge van een jezuïtisch lyceum zijn fascinatie voor Tibet en het lamaïmsme achterna. 'Roman à thèse si l'on veut, sous les bonheurs du romanesque pur, la Montagne de minuit se lit comme une exploration intrépide des savoirs et des illusions.'

De jaarlijkse Amélie Nothomb heet Une forme de vie (dit najaar verschijnt de vertaling Een vorm van leven) en opent met deze zin 'Ce matin-là, je reçus une lettre d'un genre nouveau'. In een fragment, gepubliceerd door Lire, blijkt dat het een brief van een Amerikaanse soldaat is. In de nieuwe roman van Agnès Desarthe, Dans la nuit brune, wordt een man onverwacht getroffen door het overlijden van het vriendje van zijn dochter en duikt hij in een zelfonderzoek. Ooit werd hij gevonden in een bos, en geadopteerd. Wie is hij eigenlijk? Van Alain Mabanckou verschijnt dan Demain j'aurai vingt ans, over een tiener die opgroeit in een Congo dat nog maar net onafhankelijk is, een kleurrijke familiekroniek waarin de liefde en de vriendschap, en het leven in het algemeen, geleerd worden. (Bij Lire een fragment.)

Van Jean-Baptiste Del Amo, bekend van Une éducation libertine (Goncourt du premier roman), verschijnt Le sel, het portret van een familiemaal bij de vissersweduwe Louise. Elk van haar kinderen heeft wel kwesties en herinneringen, en die borrelen nu op. 'Jean-Baptiste Del Amo use de toutes les ressources d’une langue riche et vibrante pour décrire les mouvements de la sensualité qui tourmente et irradie les personnages.' De nieuwe Elie Wiesel, Otage, is het verhaal van een joods-Amerikaanse auteur, Shaltiel Feigenberg, die op klaarlichte dag in Brooklyn, 1975, wordt ontvoerd door een Palestijnse revolutionaire groep. In zijn gijzelaarschap denkt hij terug aan de oorlog en gaat hij in discussie met zijn ontvoerders. Een ontvoering van andere orde is die in Michel Quints nieuwe roman, Avec des mains cruelles, maar de gijzelaar komt wel om. Het onderzoek, door drie toevallige omstanders, raakt de grote geschiedenis als ook anarcho-pacifistische wortels bovenkomen en een Wallonische SS-er er iets mee van doen blijkt te hebben. De nieuwe roman van Olivier Adam ten slotte, Le coeur régulier, is de geschiedenis van een vrouw die de reis van haar broer nareist, nu die zelfmoord heeft gepleegd, en belandt in een Japans dorpje dat de reputatie heeft van een perfecte plek om de hand aan jezelf te slaan.

Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek

Vertaalde Franse romans, najaar 2010

Bestel Laurent Binet, HHhH. € 19,95 (het origineel, HHhH, won de Prix Goncourt du premier roman 2010)
Bestel André Breton, Onbevlekte ontvangenis. € 12,50
Bestel Gil Courtemanche, De wereld, de hagedis en ik. € 18,90
Bestel Jean-Paul Dubois, Ontwricht. € 19,95
Bestel Yasmina Khadra, Wat de dag verschuldigd is aan de nacht. € 19,90 (Ce que le jour doit a la nuit)
Bestel Marie NDiaye, Drie sterke vrouwen. € 19,90 (Trois femmes puissantes)
Bestel Jean Rouaud, De beloofde vrouw. € 19,50 (La femme promise)
Bestel Eric-Emmanuel Schmitt, Adolf H.. € 19,90
Bestel J.P. Toussaint, De waarheid over Marie. € 18,95 (La verité sur Marie)

 

Duitse romans, najaar 2010

Dit najaar brengt nieuwe verhalenbundels van Uwe Tellkamp en Bernhard Schlink, een roman van Ingeborg Bachmann-Preiswinnaar (2010) Peter Wawerzinek en een postume brievenbundel van Albert Vigoleis Thelen. Verder nieuw werk van Rolf Lappert, een speciale uitgave van Josef Cermáks Kafkabiografie, en een postume uitgave van verhalen van Thomas Bernhard.

Na Der Turm keert Uwe Tellkamp terug naar Dresden voor een reeks portretten. We ontmoeten pianolerares Adolzaide (de voorzitster van het kweepeergezelschap), een pantyreparateur, een liefhebber van het getal 9, dwergpoedel Caligula... 'Die Schwebebahn wird zum Bild des Lebens in seiner sinnlichen Vielfalt, poetisch, humorbegabt. Mit den Aufzeichnungen eines Rüsselkäfers.' Het nieuwe boek van Bernhard Schlink, Sommerlügen (komt dit najaar in vertaling uit als Zomerleugens), is een verhalenbundel die net als eerder werk cirkelt om zijn hoofdthema schuld, maar nu met liefdesgeschiedenissen als leidraad. Zevenmaal laat Schlink zijn personages hopen, verwachten en teleurgesteld raken. 'Irritierend-bewegende Geschichten.'

Peter Wawerzinek won de Ingeborg Bachmann-Preis met zijn nog te verschijnen autobiografische roman Rabenliebe, over de vraag waarom zijn moeder hem vijftig jaar geleden achterliet in de DDR. Wawerzinek groeide op in verschillende weeshuizen, sprak niet tot zijn vierde, en verkeerde liever bij vogels dan bij mensen. Thuis, familie, waar je hoort, dat waren onopgeloste kwesties voor de jonge wees. Later wordt hij herenigd met zijn zus en halfzussen en ontmoet hij zijn moeder weer. De jury: 'Dem Text gelingt es, sich von den Erscheinungen der äußeren und der inneren Natur allmählich zu befreien und Biographie ist auch Sprachwerdung und ich glaube es geht um genau das in diesem Text.' Van Insel des zweiten Gesichts-auteur Albert Vigoleis Thelen verschijnt postuum een selectie uit zijn brieven 1929-1953, Meine Heimat bin ich selbst. Even origineel als Insel, 'ein sprachliches Feuerwerk, das in der deutschsprachigen Literatur seinesgleichen sucht'. De uitgever gaat zover te vermoeden dat dit eigenlijk Thelens hoofdwerk is.

De nieuwe roman van Rolf Lappert heet Auf den Inseln des letzten Lichts, en draait om de zoektocht van een broer naar zijn zus op de Filipijnen en het eigenaardige eiland waar hij daarbij op stuit. 'Erneut ein Meisterwerk der Erzählkunst.' De postume bundel Goethe schtirbt van Thomas Bernhard '... enthielte die Texte Goethe schtirbt. Wiedersehen. Montaigne. Und zwei Stücke, die noch keinen Titel haben.' En de speciale editie van Josef Cermáks Kafkabiografie omvat naast beschrijving ook illustratie: citaten, foto's, afbeeldingen van zijn manuscripten, bijzondere documenten, en facsimiles.

Ten slotte: paperbackedities van Juli Zeh, Corpus Delicti (Herm Pol zei daarover: 'De stemmen van deze roman klinken eruit op, wat de vreemde ervaring teweeg brengt dat je tegelijkertijd aan het lezen en luisteren bent.') en Judith Hermann, Alice (Jan Luijten in de Volkskrant: 'Het bijzondere is Hermanns nuchtere en precieze stijl en glasheldere taal, waarmee ze over beide elementen schrijft: de omgang met de dood door de nabestaanden en de grote buitenwereld. De dood wordt zonder valse sentimenten benaderd.').

Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek Boek

Vertaalde Duitse romans, najaar 2010

Bestel Hans Fallada, Alleen in Berlijn. € 24,90 (Jeder stirbt für sich allein)
Bestel Marlen Haushofer, Wij doden Stella. € 9,90 (Wir töten Stella)
Bestel Helene Hegemann, Axolotl Roadkill. € 17,95 (Axolotl Roadkill)
Bestel Edgar Hilsenrath, Sprookje van de laatste gedachte. € 24,95
Bestel Martin Walser, Angstbloesem. € 22,90


Reacties



Om een reactie te kunnen plaatsen dient u ingelogd te zijn.

Boek van de Nacht

La carte et le territoire
Michel Houellebecq
Flammarion
€ 28,50

In samenwerking met