Athenaeum Boekhandel
Elke dag boekenactualiteit: recensies, nieuws, filmpjes en boeken bestellen

Nieuws: Boeken in de kranten en tijdschriften, de week van 21 juli 2010 RSS



Bookmark and Share

26 juli 2010

Komkommertijd in de kranten, mooi inhaalwerk in de boekenpagina's: Wiel Kusters, Pierre Kemp (Elsevier), Per Petterson over fictie en geheugen (Het Parool), Yann Martel en Haruki Murakami (Vrij Nederland), Wereldfilosofie en William T. Vollmann (De Groene), Joke J. Hermsen, Peter Mandelson, John Gray, Lisa Moore en Thomas Bernhard (NRC Handelsblad), Jan Mysjkin, China's eenkindpolitiek en Miranda Carter (de Volkskrant) en Barbara Kingsolver (Trouw). Bij de zuiderburen ten slotte: Ernest van der Kwast, Amerikaanse verhalen en Spaanse literatuur (De Morgen) en Richard Russo en gedeprimeerde vrouwen (De Standaard).

Oudere afleveringen van deze rubriek zijn te raadplegen in ons archief. Ook de Vlaamse kranten en weekbladen worden voortaan elk weekend opgenomen in het overzicht, met dank aan De Papieren Man.

De boekrecensies van Knack verschijnen elke woensdag.

De Morgen - logo

Aanrader van de week in Uitgelezen, de boekenbijlage van De Morgen, is een heruitgave van De naakte waarheid van Greg Iles. Christophe Vekeman bombardeert Iles tot de beste thrillerschrijver ter wereld, onder de indruk als hij is van zijn heldere plots, levensechte personages en perspectiefwisselingen. Marnix Verplancke bespreekt twee in de Verenigde Staten meermaals bekroonde verhalenbundels. In De theorie van licht en materie plaatst Andrew Porter 'de lezer voor intellectuele en morele dilemma's waar menig romanschrijver niet eens aan toekomt', met Als ik van je hield, zou ik je dit vertellen brengt Robin Black verhalen 'over wat verzwegen wordt; over het loodzware gewicht van leugens en geheimen'. Ernest Van der Kwast schreef, volgens Dirk Leyman, met Mama Tandoori 'een hoogstaand en combattief moederportret', waarin 'naast de schaterlach ook de tragiek gaandeweg tussen de regels sluipt', al verzeilt de auteur als hij het verborgen verdriet van de moeder in kaart brengt wel 'in tranerigheid' en 'trekt daarna gauw weer een veilig blik anekdotische grapjasserij open'.
De Spaanstalige literatuur zit in de lift, stelt Annick Vandorpe en ze zoomt in op drie recente vertalingen: Eva Osorio brengt in de bundel Uitweg elf intrigerende verhalen van overlevers van de Argentijnse militaire junta. Met De rode maan bewijst de Spaanse auteur Luis Leante dat hij als geen ander een spannend verhaal kan vertellen. Het her en der tot cultboek uitgeroepen Bonsai van de Chileen Alejandro Zambra 'is veelgelaagd, zit vol intertekstualiteit en is geschreven in een delicate, uitgepuurde taal'. Warre Borgmans neemt in de rubriek De leesketting met graagte Sprakeloos van Tom Lanoye aan, hem geschonken door Birgit Van Mol en heeft voor muzikant Rudy Trouvé Wij drieën van Julia Blackburn in petto. Verder nog een bespreking van het boek van regisseur George Schouten over De achterkant van Zomergasten.

Bestel Greg Iles, De naakte waarheid. € 10,00
Bestel Andrew Porter, De theorie van licht en materie. € 18,90
Bestel Robin Black, Als ik van je hield, zou ik je dit vertellen. Vertaald door Reintje Ghoos, € 19,95
Bestel Ernest van der Kwast, Mama Tandoori. € 17,50 (zie ook de trailerfilmpjes)
Bestel het e-book Ernest van der Kwast, Mama Tandoori. € 14,00 (e-book)
Bestel Elsa Osorio, Uitweg. Vertaald door Rikkie Degenaar, € 18,95
Bestel Luis Leante, De rode maan. Vertaald door Aline Glastra van Loon, € 19,95
Bestel Alejandro Zambra, Bonsai. € 13,95
Bestel Tom Lanoye, Sprakeloos. € 19,95 (zie ook het voorproefje van het boek in onze Nacht)
Bestel het e-book Tom Lanoye, Sprakeloos. € 15,95 (e-book)
Bestel Julia Blackburn, Wij drieën. Vertaald door Paul van der Lecq, € 19,95
Bestel Julia Blackburn, The Three of Us. € 11,95
Bestel George Schouten, De achterkant van Zomergasten. € 14,95

De boekrecensies van De Morgen verschijnen elke woensdag in de bijlage Uitgelezen. De Morgen is ook te koop - op dezelfde dag - bij het Nieuwscentrum.

De Standaard - logo

Als aanrader van de week stelt Kathy Mathys in De Standaard der Letteren Het inzicht van Griffin van Richard Russo voor, 'een roman over de vreemde intensiteit van vakantievriendschappen, over de Grote Plannen die een mens nooit uitvoert en over de manier waarop ieder zijn eigen geschiedenis herschrijft.' Het interview van Bas Heijne met Graham Robb over Parisians stond eerder in de NRC. In Zomertips een boeket van vijf romans over vrouwen voor wie het leven niet meevalt, met onder meer Een andere zomer van Janet Frame, 'een subtiele roman die herinnert aan Mrs. Dalloway van Virginia Woolf', Februari van Lisa Moore, een roman vol 'poëtische verhalen met een donker randje over gewone mensen'. De dochter van Montaigne van Jenny Diski heeft het allemaal, stelt Kathy Mathys: 'subtiele ironie, zorgvuldig gekozen woorden, een meeslepende vertelling'. En Lunch in Parijs. Een liefdesverhaal met recepten van Elizabeth Bard over het wedervaren van een New Yorkse in Parijs krijgt van Dorien Knockaert het predikaat sympathiek opgespeld. Met de acht verhalen over migrantenervaringen van voormalige Sovjetbewoners in de Verenigde Staten gevat in Nog een jaar schreef Sana Krasikov een veelbelovend debuut met een scherpe stijl en grappige beschrijvingen, eveneens een recensie van Kathy Mathys, die kennelijk literaire dwangarbeid en leesoveruren heeft moeten verrichten. Thomas Pynchon mag dan al een detectiveroman hebben geschreven, toch vind je er 'de typische paranoia, het pastische-element, de flarden popcultuur en de drukke en zinderende stijl van de auteur in terug', Kathy Mathys over Eigen Gebrek. Voor Zomerhit las ze Over schoonheid, de psychologische roman waarmee Zadie Smith in 2005 indruk maakte. Verder toch ook nog een stuk van Filip Huysegems over Met de hand, een nogal breed uitwaaierend boek over de geschiedenis van de zelfbevrediging door uroloog Mels Van Driel.

Bestel Richard Russo, Het inzicht van Griffin. € 19,95
Bestel het e-book Richard Russo, Het inzicht van Griffin. € 15,95 (e-book)
Bestel Richard Russo, That Old Cape Magic. € 16,95
Bestel het e-book Richard Russo, That Old Cape Magic. € 16,90 (e-book)
Bestel Graham Robb, Parisians. An Adventure History of Paris. € 28,95
Bestel Graham Robb, Parijzenaars. Verschijnt dit najaar, € 29,90
Bestel Janet Frame, Een andere zomer. € 19,90
Bestel Lisa Moore, Februari. Vertaald door Lucie van Rooijen, € 19,95
Bestel Lisa Moore, February. € 19,95
Bestel Jenny Diski, De dochter van Montaigne. Vertaald door Inge Kok, € 24,90 (zie ook onze recensie)
Bestel Jenny Diski, Apology for the Woman Writing. € 12,95
Bestel Elizabeth Bard, Lunch in Parijs. Een liefdesverhaal met recepten. Vertaald door Daniëlle Stensen, € 15,00
Bestel Sana Krasikov, Nog een jaar. Vertaald door Regina Willemse, € 19,90 (zie ook onze recensie en de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Sana Krasikov, One More Year. € 17,10
Bestel Thomas Pynchon, Eigen gebrek. € 29,90 (zie ook onze eigen recensie)
Bestel Thomas Pynchon, Inherent Vice. € 11,95
Bestel Zadie Smith, On Beauty. € 12,45
Bestel Zadie Smith, Over schoonheid. € 5,95
Bestel Mels van Driel, Met de hand. Een culturele geschiedenis van de soloseks. € 25,-

De boekrecensies van De Standaard verschijnen elke vrijdag in de bijlage De Standaard der Letteren. De Standaard is ook te koop - op dezelfde dag - bij het Nieuwscentrum.

Humo - logo

In Humo vorige week geen recensies maar wel ruimte voor een heroïsche onderneming: Dimitri Verhulst bedwong de Tourmalet en doet verslag van 18,6 kilometer klimmen. En dat alles na een ontbijt van verlept stokbrood en een flesje bronwater, vier dagen zonder bier en 1.074 dagen zonder sigaretten.
Aan de voet van de col haalt een verkeerslicht de auteur bijna uit het ritme maar Verhulst die het fietsen al een tijdje ernstig neemt, haalt op zijn Ernesto de top en schreef een stuk waarin uiteraard ook Eddy Merckx, Marco Pantani en Sylvère Maes figureren: 'Een zak slachtafval op wielen, dat ben ik.'

Bestel Dimitri Verhulst, Dinsdagland. € 12,50
Bestel het e-book Dimitri Verhulst, Dinsdagland. € 12,74 (e-book)
Bestel Dimitri Verhulst, De helaasheid der dingen. € 10,- (zie ook onze Nacht rond de verfilming)
Bestel het e-book Dimitri Verhulst, De helaasheid der dingen. € 10,63 (e-book)

De boekrecensies van Humo verschijnen om de week op dinsdag.

de Volkskrant - logo bij links recensies

Paul Depondt revancheert zich in de boekenpagina's van de Volkskrant voor het non-fictiefestival van vorige week met een mooi interview met dichter en Dumasvertaler Jan H. Mysjkin (De graaf van Montecristo): 'Dumas geeft je meer vrijheid, juist door die losse en ietwat slordige stijl. [...] Boeken maak je met andere boeken, vond Dumas. Zijn verhaal haalde hij uit andere romans en uit politieverslagen.' En over zijn dichter-vertalerschap, waarin hij geen eigen gedicht meer publiceert voor het vertaald is: 'mijn vertaling is een test: je moet nooit het origineel prijsgeven voor het vertaald is, daarom schrijf ik in meerdere talen, ik droom ook in meerdere talen en laat poëzie van mij vertalen.' Pay-Uun Hiu gaat in op de Chinese eenkindpolitiek aan de hand van Xinrans Bericht van een Chinese moeder. Verhalen over verlies en moederliefde en Martijn Roessinghs Waarom China mij twee dochters schonk: 'Uit de combinatie van feiten, eigen ervaringen en cijfers ontstaat een beeld van een samenleving die al die persoonlijke drama's in het perspectief zet van een bizar demografisch experiment met minstens 1,3 miljard proefpersonen.'. En Liesbeth van der Grift schrijft over Miranda Carters De ondergang van het oude Europa: '... maakt die titel niet waar. Het is wel een geslaagd en mooi vertaald werk over de weg naar de Eerste Wereldoorlog door de ogen van George, Wilhelm en Nicolaas.' Verder kortere stukken over graphic novels, jeugdliteratuur, fictie van George Kettmann jr. en Maarten Schinkel, en non-fictie van David Shields en Maarten Ducrot.

Bestel Alexandre Dumas, De graaf van Montecristo. Vertaald door Jan Mysjkin, € 49,90 (zie ook de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Jan Mysjkin, Voor mijn ogen ligt het zwijgen. € 17,50
Bestel Marc Legendre, René Broens, Reynaert de vos. € 24,90
Bestel Ernie Colon, Sid Jacobson, Het leven van Anne Frank. De grafische biografie. € 14,95 Janne Teller, Niets (jeugdboek)
Bestel Xue Xinran, Bericht van een Chinese moeder. Verhalen over verlies en moederliefde. € 17,95
Bestel Martijn Roessingh, Waarom China mij twee dochters schonk. Over bevolkinsbeleid en adoptie. € 19,90
Bestel George Kettman jr., De verdrevene. € 22,50
Bestel David Shields, The Thing About Life Is That One Day You'll Be Dead. € 14,05
Bestel Maarten Ducrot, Wie de trui past, trekke hem aan. € 17,90
Bestel Maarten Schinkel, Narcissus. € 17,95. (Zie ook de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Miranda Carter, De ondergang van het oude Europa. Drie dynastieën, één familie en de weg naar de Eerste Wereldoorlog. € 39,95 (zie ook onze recensie)

De boekrecensies van de Volkskrant verschijnen elke zaterdag in Boeken, en zijn voor abonnees te raadplegen op volkskrant.nl. Een selectie ervan is vrij toegankelijk via de site. De Volkskrant is te koop bij het Nieuwscentrum.

Trouw - logo bij links naar recensies

Trouw opent met Barbara Kingsolvers The Lacuna (Orange Prize 2010). Volgens Julie Phillips '... vermengt deze briljant geconstrueerde roman het fictieve met het historische, en krijgt het extra geloofwaardigheid door niet alleen echte plaatsen, maar ook echte mensen op te voeren.' Wel is de vertelling, waarin Diego Rivera, Frida Kahlo en Leon Trotski figureren, 'aan de vlakke kant'. Bas Belleman bespreekt de nieuwe roman van Wouter Godijn, Mijn ontmoeting met God en andere avonturen ('... als verslag van een depressie is dit boek zeldzaam geslaagd. [...] Wie zo goed kan schrijven, mag het metaliteraire geneuzel gerust achter zich laten.'), Ronald de Rooy Het laatste concert van Nicola Lecca (hij ziet verbanden met Paolo Giordano's De eenzaamheid van de priemgetallen, maar: 'Lecca's verhaal [heeft] wel een prettiger, aan toneel grenzende lichtheid') en Sofie Messeman leest Sara Stridsbergs Droomfabriek ('Stridsberg is er op onvergelijkbare wijze in geslaagd in de huid van Valerie Solanas [die een aanslag pleegde op Andy Warhol - red.] te kruipen').

Bestel Barbara Kingsolver, The Lacuna. € 9,85
Bestel Wouter Godijn, Mijn ontmoeting met God en andere avonturen. € 18,95
Bestel Nicola Lecca, Het laatste concert. Vertaald door Liesbeth Dillo, € 19,90
Bestel Sara Stridsberg, De droomfabriek. Vertaald door Janny Middelbeek-Oortgiesen, € 19,90
Bestel Elly Griffiths, Offersteen. Vertaald door Els Franci-Ekeler, € 16,95

De boekrecensies van Trouw verschijnen elke zaterdag in Letter en Geest, en zijn voor abonnees te raadplegen op trouw.nl. Het grootste deel ervan is vrij toegankelijk via trouw.nl/cultuur/boeken. Trouw is te koop bij het Nieuwscentrum.

NRC Handelsblad - logo bij links naar recensies

Ger Groot opent de bijlage Boeken van NRC Handelsblad met een beschouwing over Frank Schätzings toekomstthriller Limiet ('over het algemeen weet hij er de vaart goed in te houden') en Fred Keijzers Filosofie van de toekomst ('een zeer persoonlijk geschreven boek [...], een pleidooi voor sciencefiction als filosofisch genre, dat hij scherp en nogal provocerend afzet tegen de "gewone" literatuur. Terwijl het in die laatste om psychologische subtiliteiten, zorgvuldig gestructureerde plots en vooral om de stijl gaat, zo schrijft hij, gaat het in sf-romans allereerst om ideeën.'), Bernard Hulsman bespreekt Fascismo abbandonato als 'boek van de week' ('een schitterend fotoboek over de restanten van de vakantiekolonies uit de jaren 1922-1945') en Ger Groot neemt ook John Gray's Straw Dogs (Strohonden) op in de Oogst van het Decennium ('... een van de belangwekkendste en onvoorspelbaarste denkers in het Verenigd Koninkrijk. Provocaties horen daar evenzeer bij als overdrijvingen en missalgen.'). Op de middenpagina's interviewt Arjen Fortuin Joke J. Hermsen over Stil de tijd ('Het gaat erom duidelijk te maken dat het filosofisch en politiek noodzakelijk is dat we anders gaan leven. En soms lukt dat.'). Verder besprekingen van Peter Mandelsons The Third Man (Patrick van IJzendoorn: '[geeft] een voortreffelijk beeld van New Labour, al is het waarschijnlijk niet op de manier die de auteur voor ogen had.'), Lisa Moores Februari (Margot Dijkgraaf: 'een prachtige roman, wars van navelstaarderij of sentimentaliteit'), de geamendeerde Finnegans Wake (Robbert-Jan Henkes: 'Maar alleen al om te lezen dat Joyce op FW 76.08 niet schreef "to mark a bank taal she arter", wat niets betekent, maar toch echt heus "to mark a lank taal she arter", wat al veel dichter in de buurt komt van "to make a long tale shorter", dat alleen is de 300 euro al dubbel en dwars waard.') en de briefwisseling tussen Thomas Bernhard en uitgever Siegriefd Unseld (uit 2009. Wil Rouleaux: 'Deze monumentale briefwisseling bestrijkt ruim een kwart eeuw en laat de ontwikkelingen zien die Bernhard doormaakte.'). De beste boeken van week 29 zijn Dan Dubowitz e.a., Fascismo abbandonato, Peter Mandelson, The Third Man, Lisa Moore, Februari en Thomas Bernhard, Siegfried Unseld, Der Briefwechsel.

Bestel Fred Keijzer, Filosofie van de toekomst. € 17,95
Bestel Frank Schätzing, Limiet. € 25,00
Bestel het e-book Frank Schätzing, Limiet. € 20,00 (e-book)
Bestel Piet Meeuse, Het kraaien van de haan. € 16,90
Dan Dubowitz e.a., Fascismo abbandonato. The Children’s Colonie of Mussolini’s Italy
Bestel John Gray, Straw Dogs. € 13,75
Bestel John Gray, Strohonden. Gedachten over de mens en andere dieren. Vertaald door W. de Leeuw en R. van de Plassche, € 12,50
Bestel Peter Mandelson, The Third Man. Life at the Heart of New Labour. € 22,75
Bestel Mark Lamster, De meester van de schaduw. Peter Paul Rubens, geheim agent. € 19,90
Bestel Joke J. Hermsen, Stil de tijd. Pleidooi voor een langzame toekomst. € 21,95 (interview) (zie ook onze recensie)
Bestel het e-book Joke J. Hermsen, Stil de tijd. Pleidooi voor een langzame toekomst. € 17,50 (e-book)
Bestel Cees Nooteboom, Scheepsjournaal. Een boek van verre reizen. € 23,90
Bestel Lisa Moore, Februari. Vertaald door Lucie van Rooijen, € 19,95
Bestel Lisa Moore, February. € 19,95
Bestel Martin Hendriksma, De hunkering. € 18,90
Bestel Anneloes Timmerije, De grote Joseph. € 18,90
James Joyce, Finnegans Wake. Bewerkt door Danis Rose & John O’Hanlon
Bestel Thomas Bernhard, Siegfried Unseld, Der Briefwechsel. € 47,50

De boekrecensies van NRC Handelsblad verschijnen elke vrijdag in Boeken, en zijn voor abonnees te raadplegen op nrc.nl. Een selectie ervan is vrij toegankelijk via nrcboeken.nl. NRC Handelsblad is te koop bij het Nieuwscentrum.

De Groene Amsterdammer - logo bij links recensies

In De Groene Amsterdammer deze week Erik Lindner over de verzamelde interviews van Ron Rijghard in Ik deug alleen voor de poëzie: 'Hij gaat kameleontisch te werk: het karakter van de dichter zet de toon van het stuk.' Cyrille Offermans beschouwt het oeuvre van Willem Elsschot en concludeert dat 'Elsschot ook in de 21ste eeuw nog heel goed mee kan'. Rob Hartmans bespreekt de bundel Wereldfilosofie ('Wat al deze bijdragen duidelijk maken, is dat er buiten het steeds schraler wordende weiland waarop de westerse filosofen grazen tal van wonderschone bloemen bloeien en gewassen groeien die heel wat voedzamer zijn dan de taalspelletjes van de analytische filosofie, de ontologische diepdenkerij van de vele Heidegger-epigonen of de quasi-maatschappijkritische orakeltaal van Alain Badiou of Slavoj Zizek.') en Kees 't Hart leest William T. Vollmanns Kissing the Mask: 'Zijn boek is als je het goed bekijkt een opsomming van honderden vragen zonder antwoorden (...) Ik kreeg al lezende het gelukkige idee dat Vollmann de antwoorden helemaal niet wil weten, uit angst te worden opgeslorpt in een soort blind en tot niets leidend platonisme.'

Bestel Ron Rijghard, Ik deug alleen voor de poëzie. € 19,90 (Zie ook de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Elsschot, Verzameld werk. € 24,95
Bestel Hans van Rappard en Michiel Leezenberg (red.), Wereldfilosofie. Wijsgerig denken in verschillende culturen. € 24,95
Bestel William T. Vollmann, Kissing The Mask. Beauty, Understatement And Femininity in Japanese Noh Theater. € 26,95.

De Groene Amsterdammer verschijnt elke donderdag, recensies zijn voor abonnees te raadplegen op groene.nl. De Groene Amsterdammer is te koop bij het Nieuwscentrum. Athenaeum Boekhandel verzorgt de boekverkoop voor de website van De Groene.

Vrij Nederland - logo bij links recensies

In Vrij Nederland een interview met Yann Martel, onder meer over de kritiek op Beatrice en Vergilius: 'Hoeveel oorlogsthrillers, oorlogsfilms, oorlogsromans zijn er niet gemaakt en geschreven? Is daar ooit over geklaagd? Neen. Omdat al die nieuwe betekenissen van wat oorlog is, nieuwe betekenissen en inzichten over de oorlog genereren. Waarom is dat dan voor de Holocaust zo moeilijk?' Jeroen Vullings heeft zich naar eigen zeggen 'geen moment verveeld' met Murakami's 1q84, al plaatst hij wel kanttekeningen: 'Overtoegankelijk, dat is 't. De stijl was al nooit weerbarstig en opmerkelijk bij Murakami, maar de vorm biedt nu evenmin literaire vervoering.' Henk van Renssen noemt Bill Brysons Een huis vol 'boeiend én saai', omdat Bryson zelf 'niet zozeer een historicus alswel een wandelende encyclopedie' is. Jeroen Maris oordeelt over Gie Bogaerts Luchtgezichten dat het op twee sporen loopt: 'tactiel herinneringsproza dat de melancholie in sloten aanvoert, en te heet opgediende clichés waaraan de estheet zijn lippen brandt'. Verder besprekingen van Tim Parks' Teach Us to Sit Still, van Het schandaal van de filosofie door Henri Oosthout ('een tamelijk complete inventaris van alle vormen van scepticisme') en van de roman Mede namens mijn vrouw van Aliefka Bijlsma, waarover Dries Muus allerminst enthousiast is ('Afgesleten zinnen, afgesleten problemen, na afloop slaat de lezer het boek opgelucht dicht'). Maarten 't Hart herleest Misdaad en straf in de Perpetua-reeks: 'Lees je hem nu in zoveel betere, letterlijker vertalingen, dan denk je: wat een akelig melodramatische, zichzelf voortdurend overschreeuwende auteur'.

Bestel Yann Martel, Beatrice and Virgil. € 16,80
Bestel Yann Martel, Beatrice en Vergilius. € 17,95
Bestel Haruki Murakami, 1q84. Deel 1 en 2. € 49,90 (Zie ook de voorpublicatie in onze Nacht)
BestelBill Bryson, Een huis vol. Een kleine geschiedenis van het dagelijks leven. € 24,90 (Zie ook onze eigen recensie)
Bestel Gie Bogaert, Luchtgezichten. € 16,00
Bestel Henri Oosthout, Het schandaal van de filosofie. Hoofdlijnen van het sceptische denken van de oudheid tot heden. € 44,95
Bestel Aliefka Bijlsma, Mede namens mijn vrouw. € 19,90
Bestel F.M. Dostojevski, Misdaad en straf. € 34,95

Vrij Nederland verschijnt elke woensdag, een selectie van de recensies is op vn.nl raadpleegbaar. Vrij Nederland is te koop bij het Nieuwscentrum.

Het Parool - logo bij links naar recensies

Op de boekenpagina's van Het Parool staat prominent een portret van Per Petterson (Ik vervloek de rivier des tijds). Theo Hakkert interviewde hem over autobiografie en fictie: 'Na een halve pagina ben ik al weggedreven van wat gebeurd is. Ik wil niet schrijven over wat gebeurd is, maar over wat had kunnen gebeuren als de omstandigheden net even anders waren geweest. Zin voor zin, zo werk ik. Je verandert een woord en weg ben je.' Victor Schiferli bespreekt Jos Versteegens nieuwe dichtbundel Zijn overhemden op jouw huid ('... vakmanschap [...], alsook het vermogen af te dalen in eigen herinneringen en die zodanig te beschrijven dat ze tot leven komen. Die kwaliteiten worden verenigd in deze subtiele en bij vlagen zeer ontroerende bundel.') en Hans Hoekstra somt uit Buijnsters' Geschiedenis van de Nederlandse bibliofilie wat feiten op ('Büch [was] dol op reisboeken en een atlas van Blaeu had zeker binnen zijn financiële mogelijkheden gelegen, maar hij koos niet voor kwaliteit, maar voor kwantiteit. Het verzamelen van oude reisjournaals lijkt door Hollandse zeevaarders [...] een bij uitstek Nederlandse aangelegenheid te zijn, maar volgens Buijnsters is niets minder waar.').

Bestel Per Petterson, Ik vervloek de rivier des tijds. Vertaald door Paula Stevens, € 19,90 (zie ook onze eigen recensie)
Bestel Jos Versteegen, Zijn overhemden op jouw huid. € 14,90
Bestel P.J. Buijnsters, Geschiedenis van de Nederlandse bibliofilie. Boek- en prentverzamelaars 1750-2010. € 39,95 (zie ook de voorpublicatie in onze Nacht)

De boekrecensies van Het Parool verschijnen elke woensdag in PS. Een selectie ervan is vrij toegankelijk via de site. Het Parool is te koop bij het Nieuwscentrum.

Elsevier - logo bij links naar recensies

Bestel Wiel Kusters, Pierre Kemp. Een leven. € 39,95 (zie ook de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Jason Kersten, De kunst van het geld maken. € 18,95
Bestel George Schouten, De achterkant van Zomergasten. € 14,95
Bestel Martijn Icks, Heliogabalus. Een denkbeeldige biografie. € 24,95

Elsevier verschijnt elke woensdag en is voor abonnees toegankelijk via weekblad.elsevier.nl. Elsevier is te koop bij het Nieuwscentrum.


Reacties



Om een reactie te kunnen plaatsen dient u ingelogd te zijn.

Gerelateerde artikelen

Boeken van de dag