Athenaeum Boekhandel
Dagelijks recensies en nieuws over literatuur, cultuur, wetenschap en maatschappij

Nieuws: Boeken in de kranten en tijdschriften, de week van 27 januari 2010 RSS



Bookmark and Share

27 januari 2010

In de weekbladen (HP, Elsevier, De Groene en VN) en kranten (Parool, Volkskrant, NRC Handelsblad, Trouw en FD) van de week van 27 januari: Sana Valiulina, Marijn Kruk, Yasmine Allas, Anna Enquist, Frans Verhagen, Peter Godwin, Jan Blokker, Uwe Timm, David Foster Wallace, Christina Stead, Kathryn Stockett, Raymond Carver en Sytze van der Zee.

Het Financieele Dagblad - logo

Hans Veldman leest de nieuwe biografie over Woodrow Wilson ('een gewichtig historisch meesterwerk'), Jaap Goedegebuure is niet overmatig enthousiast over Benali's Zandloper, Viktor Frölke leest Geruchten en Fleur Speet Halfschaduw ('Het leven blijft net als deze poëtische roman in nevelen gehuld.').

Bestel John Milton Cooper, Woodrow Wilson. A Biography. € 34,95
Bestel Abdelkader Benali, Zandloper. Met DVD, € 21,95 (zie ook de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Abdelkader Benali, Zandloper. € 14,95
Bestel Cass R. Sunstein, Geruchten. Hoe ze zich verspreiden en waarom we ze geloven. € 19,90
Bestel Uwe Timm, Halfschaduw. € 19,50 (zie ook de voorpublicatie in onze Nacht) Bestel Uwe Timm, Halbschatten. € 22,50

De boekrecensies van Het Financieele Dagblad verschijnen elke zaterdag in de bijlage FD Persoonlijk, en zijn voor abonnees te raadplegen op fd.nl. Het Financieele Dagblad is ook te koop bij het Nieuwscentrum.

Trouw - logo bij links naar recensies

Annemarié van Niekerk leest Mukiwa ('Godwin beschrijft dit vervreemdings- en ontmenselijkingsproces zo treffend dat de lezer er tot eigen verbijstering zowaar begrip voor krijgt.'), Eildert Mulder Islam in beeld ('... geen salonboek gevuld met esthetische hoogtepunten van de islamitische cultuur. Het maakt op boeiende wijze duidelijk hoe belangrijk beelden zijn om de islam te begrijpen en de gevarieerdheid van de diverse islamitische culturen.'), Janita Monna de nieuwe dichtbundel van Anna Enquist ('... dat de dichter zich ondanks het in alles aanwezige gemis staande heeft weten te houden en uit kale taal een monument heeft gehouwen van leegte, dat raakt.'), Ger Leppers prijst Roland Barthes' Rouwdagboek ('een roerend boek, en bovendien prachtig uitgegeven, vlekkeloos vertaald, zorgvuldig en liefdevol geannoteerd, en van een informatief nawoord voorzien'), Marinus de Baar vermaakt zich met een bundel natuurhistorische verhalen ('vele aangename uren in je luie stoel, terwijl de reizigers van toen zich door een dampende jungle worstelen'), en op de achterpagina: Frans Verhagen over de immigratie ('De integratie van immigranten in Nederland is ontzettend snel verlopen, sneller dan in de VS, en met heel veel succes gepaard gegaan.') en De Geus-oprichter Ad van Rijsewijk over zijn boekenkast.

Bestel Peter Godwin, Mukiwa. Een blanke jongen in Afrika. Vertaald door Wybrand Scheffer, € 22,50 (recensie)
Bestel Mirjam Shatanawi, Islam in beeld, Kunst en cultuur van moslims wereldwijd. € 29,50 (recensie)
Bestel Yasmine Allas, Een nagelaten verhaal. € 17,90 (zie ook de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel William Lashner, Erewoord. € 15,-
Bestel Anna Enquist, Nieuws van nergens. € 16,95 (recensie)
Bestel Roland Barthes, Rouwdagboek. Vertaald door Martin de Haan, met een nawoord van Ger Groot, € 21,95 (recensie) (zie ook onze eigen recensie)
Bestel Anne S. Troelstra, Kolibries in de oren, Natuurhistorische reisverhalen 1700- 1950. € 34,90 (recensie)
Bestel Frans Verhagen, Hoezo mislukt? De nuchtere feiten over de integratie in Nederland. € 17,95 (interview)
Bestel Vasili Grossman, Leven en lot. Vertaald door Froukje Slofstra, € 45,- (interview)
Bestel Albert Camus, De vreemdeling. € 10,-
Koos Meinderts, Een man in de wolken (jeugdboek)

De boekrecensies van Trouw verschijnen elke zaterdag in Letter en Geest, en zijn voor abonnees te raadplegen op trouw.nl. Een selectie ervan is vrij toegankelijk via trouw.nl/cultuur/boeken. Trouw is te koop bij het Nieuwscentrum.

NRC Handelsblad - logo bij links naar recensies

Toef Jaeger prijst De man die van kinderen hield ('Voor de lezer van toen zal [dit boek] niet minder verstikkend zijn geweest dan voor de lezer van nu. Maar het kostte tijd om te ontdekken hoe mooi het boek is.'), Roelof van Gelder leest De grote uitleg van Amsterdam ('Abrahamse ziet in het uitgebreide Amsterdam geen ideale stad, maar een optimale stad, die binnen een eeuw vijfmaal zo groot was geworden.'), Esther Rosenberg interviewt Bert Keizer over neurochirurgie ('Ik zei tegen een van hen: "Jullie snijden dieper dan je denkt." Ze herhaalde het. Het werd een running gag. Neurochirurgen zeggen wél: het is sombere chirurgie. Veel mensen komen er beroerd uit.'), Peter Vasterman leest Blokker ('Zijn antwoord op de internetprofeten, hoofdredacteuren en andere meelopers die geen vertrouwen meer hebben in die journalistiek, is scherp en doeltreffend, maar de onderbouwing van de centrale these dat de Nederlandse journalistiek altijd al snel de handdoek in de ring gooide, is niet sterk.'), Dirk van Delft leest over Boyle ('een prachtige studie die de man achter de wet van Boyle de adem inblaast'), tussen een aantal recensies van nieuwe debuten is die van Sebastiaan Kort van Levi Andreas het positiefst ('prima dialogen' en mooie schetsen van 'de periferi van de overmoedige klaplopers rondom Levi'), Rob van Essen bespreekt de nieuwe Adrian Mole ('Kortom, alles lijkt goed te komen met Adrian Mole. Je houdt je hart vast, want je ziet zijn schepper grijnzen.'), Kester Freriks leest een zevental scandinavische auteurs en moet - eigenaardig genoeg - concluderen dat ze heel verschillende boeken opleveren, en Elsbeth Etty leest Lilian Pizzichini's biografie van Jean Rhys ('De conclusie die uit dit met vaart geschreven levensverhaal moet worden getrokken, is uiteindelijk weinig verrassend: het was het talent om haar wanhoop tot literatuur te verheffen dat Jean Rhys heeft gered.'). De beste boeken van week 4 zijn Jaap Evert Abrahamse, De grote uitleg van Amsterdam, Michael Hunter, Boyle en Hallgrí­mur Helgason, Schoonmaaktips van een huurmoordenaar.

Bestel Christina Stead, De man die van kinderen hield. € 39,90
Bestel Jaap Evert Abrahamse, De grote uitleg van Amsterdam. Stadsontwikkeling in de zeventiende eeuw. € 39,90
Bestel Bert Keizer, Onverklaarbaar bewoond. Het wonderlijke domein van de hersenen. € 17,95
Bestel Jan Blokker sr, Nederlandse journalisten houden niet van journalistiek. € 16,95 (zie de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Frans Verhagen, Hoezo mislukt? De nuchtere feiten over de integratie in Nederland. € 17,95
Bestel Michael Hunter, Boyle. Between God and Science. € 35,10
Bestel Marjolein Kool, Rekenen is leuker dan/als je denkt. € 17,50
Bestel Edmond Rostand, Cyrano de Bergerac. € 6,30
Bestel Manon Uphoff, Het moet eten, ademhalen, slapen. Het menselijk lichaam volgens Manon Uphoff. € 29,95
Bestel Ivo Victoria, Hoe ik nimmer de Ronde van Frankrijk voor min-twaalfjarigen won. € 17,95
Bestel David Pefko, Levi Andreas. € 17,50 (zie ook de booktrailer)
Bestel Menno Lievers, De val van Hippocrates. € 19,90
Bestel Daniël Rovers, Elf. € 17,90 (zie ook onze eigen recensie)
Bestel Sue Townsend, Adrian Mole. The Prostate Years. € 18,35
Bestel Helen FitzGerald, De duivelskamer. € 19,95
Bestel Hallgrí­mur Helgason, Schoonmaaktips van een huurmoordenaar. € 19,95
Bestel Erlend Loe, Muleum. € 16,50
Bestel Sissel-Jo Gazan, De veren van de dinosaurus. € 22,50
Bestel Sofi Oksanen, Zuivering. € 19,95
Bestel Torben Guldberg, Over het bestaan van liefde. € 22,90
Bestel Anne B. Ragde, Het wenshuis. € 22,50
Bestel Selma Lønning Aarø, Linkerhand over rechterschouder. € 19,95
Bestel Lilian Pizzichini, The Blue Hour. A Life of Jean Rhys. € 27,15

NRCNext

Bestel Alexandre Dumas, Groot keukenwoordenboek. € 45,00

De boekrecensies van NRC Handelsblad verschijnen elke vrijdag in Boeken, en zijn voor abonnees te raadplegen op nrc.nl. Een selectie ervan is vrij toegankelijk via nrcboeken.nl. NRC Handelsblad is te koop bij het Nieuwscentrum.

de Volkskrant - logo bij links recensies

Arjan Peters verwijt in zijn column vertaler Hanz Mirck de (weloverwogen, zie ook Ondertussen online) titelvertaling Regio en Ring voor District and Circle, zetfouten en ontbrekende uitleg, Ineke van den Bergen interviewt James Ellroy ('Misdaad stelt je in staat de krachten bloot te leggen die de maatschappij op grote schaal vormen.'), componist Richard Rijnvos noemt Calvino als inspiratie ('We leven in een samenleving waarin alle beelden worden geïnterpreteerd, alles wordt geduid en een plaats gegeven. Maar al die intellectuele ballast verhindert je om echt naar dat beeld te kijken.'), Arjan Peters prijst de nieuwe Tsjechov-vertaling in een recensie ('Het wanhopige en ridicule, goudeerlijke en fantastische praten van zijn personages, de brandstof van Tsjechovs berhalen, maakt hen menselijk en hartverscheurend.'), Olaf Tempelman kijkt met een Amerikaanse blik naar het beloofde land Europa ('Veel passages uit dit betoog kunnen zo in een reclamefolder van de Europese Commissie.'), Hans Bouman bespreekt Kathryn Stockett ('de onzichtbare zwarte vrouw uit het Diepe Zuiden is door deze roman weer een beetje zichtbaarder geworden'), Hans Wansink een nieuw boek over Oltmans en de kwestie-Nieuw-Guinea, Hans Driessen Joke J. Hermsen, en Bert Vuijsje de autobiografie van Sunday Times-hoofdredacteur Harold Evans ('een meeslepend levensverhaal, maar het blijft doortrokken van heimwee naar de geur van het loodzetsel, uit de tijd dat de krant nog koning was').

Bestel Seamus Heaney, Regio en ring. Gedichten. € 17,95
Bestel James Ellroy, Blood's a Rover. € 17,95
Bestel James Ellroy, Het bloed kruipt. Underworld USA 3. € 29,90
Bestel Italo Calvino, Palomar. € 15,-
Bestel Steven Hill, Europe's Promise. Why the European Way Is the Best Hope in an Insecure Age. € 24,35
Bestel Petina Gappah, De danskampioen. Vertaald door Kees Mollema, € 16,50
Bestel Petina Gappah, An Elegy for Easterly. € 10,95
Bestel Kathryn Stockett, Een keukenmeidenroman. € 19,95
Bestel Elmer Schönberger, Vuursteens vleugels. € 19,95
Bestel Cass R. Sunstein, Geruchten. Hoe ze zich verspreiden en waarom we ze geloven. € 19,90
Bestel Wouter Meijer, Ze zijn gék geworden in Den Haag. Willem Oltmans en de kwestie Nieuw-Guinea. € 14,95
Bestel Joke J. Hermsen, Stil de tijd. Pleidooi voor een langzame toekomst. € 21,95 (zie ook onze recensie)
Bestel Harold Evans, My Paper Chase. True Stories of Vanished Times. € 27,95
Bestel Winshluss, Pinokkio. € 34,90
Bestel Steve Mosby, Wat je niet wilt zien. € 19,95

De boekrecensies van de Volkskrant verschijnen elke vrijdag in Kunst en boeken, en zijn voor abonnees te raadplegen op volkskrant.nl. Een selectie ervan is vrij toegankelijk via de site. De Volkskrant is te koop bij het Nieuwscentrum.

Vrij Nederland - logo bij links recensies

Coen Verbraak spreekt Jan Blokker ('Nederlanders houden niet van nieuwsgierigheid.'), Maurits Martijn spreekt Siva Vaidyanthan over Google ('Als we het zo belangrijk vinden om een publiek goed als informatie universeel toegankelijk en beschikbaar te maken, dan moeten we dat toch publiekelijk bespreken en betalen?'), Peter Breedveld gaat in discussie met Scott McCloud over het lezen van strips ('Strip is geen kunst, geen genre. Strip is een medium, zoals geschreven taal een medium is.'), Henk van Renssen leest Michael Chabon over Manhood, Rob Schouten leest in de poëzie van Al Galidi Nederland als 'exotisch, bevreemdend land' en Maarten 't Hart voelt zich te teerhartig voor de hoofdpersoon van Hamsuns Pan, die een hond doodschiet. Dan: Carel Peeters leest Parijs denkt ('Als er een erfenis van Frankrijk bestaat, dan hij zit hij in deze voltairiaanse onverzettelijkheid zich niet door de staat te laten dirigeren.'), Maarten 't Hart herleest Christina Stead en Dries Muus leest Danielewski ('Het probleem is [...] dat experimenten, hoe origineel ook, zelden meeslepend of ontroerend zijn.').

Bestel Jan Blokker sr, Nederlandse journalisten houden niet van journalistiek. € 16,95 (zie de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Siva Vaidhyanathan, The Googlization of Everything. Nog te verschijnen, € 15,95
Bestel Crumb, De crisiskaravaan. Achter de schermen van de noodhulpindustrie. € 17,95
Scott McCloud, De onzichtbare kunst
Bestel Robert Crumb, Genesis. € 24,95
Bestel Robert Crumb, Genesis. Vertaald door Nicolaas Matsier, € 22,50 (zie ook onze voorpublicatie in de Nacht)
Bestel Raymond Carver, Will You Please be Quiet, Please. € 11,95
Bestel Connie Palmen, Het geluk van de eenzaamheid. € 12,50
Bestel Dave Eggers, Wat is de wat. De biografie van Valentino Achak Deng. € 12,50
Bestel Dave Eggers, What is the What. € 13,-
Bestel B. Bawer, Terwijl Europa sliep. De dreiging van de radicale islam. € 21,95
Bestel Ad Verbrugge, Tijd van onbehagen. Filosofische essays over een cultuur op drift. € 20,50
Bestel Sana Valiulina, Honderd jaar gezelligheid. € 19,95
Bestel Michael Chabon, Manhood for Amateurs. The Pleasures and Regrets of a Husband, Father, and Son. € 23,95
Bestel Rodaan Al Galidi, Digitale hemelvaart. € 15,-
Bestel Knut Hamsun, Pan. € 18,90 (zie ook de toelichting bij de vertaling van de eerste zin)
Bestel Marijn Kruk, Parijs denkt. € 19,90
Bestel Christina Stead, De man die van kinderen hield. € 39,90
Bestel Mark Z. Danielewski, Omwentelingen. € 29,90
Bestel Mark Z. Danielewski, Only Revolutions. € 17,99

Vrij Nederland verschijnt elke woensdag, een selectie van de recensies is op vn.nl raadpleegbaar. Vrij Nederland is te koop bij het Nieuwscentrum.

De Groene Amsterdammer - logo bij links recensies

Kees 't Hart over pulpboeken, Rob Hartmans bekritiseert Zeev Sternhell ('Elke kritiek op het rationalisme en universalisme van de Verlichting, hoe voorzichtig en subtiel ook, moet volgens Sternhell uiteindelijk wel ontaarden in obscurantisme en het afwijzen van universele mensenrechten.'), Piet Gerbrandy is verontrust door Robert Anker ('Alles is voos, ook deze poëzie. Daarom is dit een verontrustende bundel.'), Marja Pruis twijfelt over Yasmine Allas' nieuwste ('Het klinkt paradoxaal voor zo'n door autobiografie ingegeven roman, maar het lijkt erop alsof Allas zichzelf als schrijfster in de weg heeft gezeten.') en Mirjam Noorduijn schrijft over P.L. Travers, de schepper van Mary Poppins.

Lord Lister Klubblad
Anne Marinus & Antoon Kunst, Honderd jaar Nederlandstalige pulpbladen
Bestel Yasmine Allas, Een nagelaten verhaal. € 17,90 (zie ook de voorpublicatie in onze Nacht en de recensie)
Bestel Zeev Sternhell, The Anti-Enlightenment Tradition. € 35,10
Bestel Robert Anker, Gemraad Slasser d.d.t.. € 17,95
Bestel Valerie Lawson, Mary Poppins, She Wrote. The Life of P.L. Travers. € 27,95

De Groene Amsterdammer verschijnt elke donderdag, recensies zijn voor abonnees te raadplegen op groene.nl. De Groene Amsterdammer is te koop bij het Nieuwscentrum. Athenaeum Boekhandel verzorgt de boekverkoop voor de website van De Groene.

Het Parool - logo bij links naar recensies

John Jansen van Galen rapporteert de zijns inziens overdreven analyse van Jan Blokker van de journalistiek ('Als alternatief voor capitulaite stelt Blokker ons kaalslag in het vooruitzicht.'), Dirk-Jan Arensman geniet van David Foster Wallace ('Een literair cadeautje om gierend van de lach uit te pakken en dat hopelijk lezers zal winnen voor zijn "moeilijkere" werk.'), Alle Lansu relativeert de meesterwerkreputatie van Toptas' De schaduwlozen ('hoe betoverend ook, de roman wordt nooit echt meeslepend'), Arie Storm analyseert Willem van Toorns nieuwe verhalenbundel ('verleden en heden horen in deze verhalenbundel bij elkaar'), Addie Schulte leest Bart Tromp, Jos Bloemkolk schrijft meer over Tsjechov dan over zijn verhalen ('een geweldige vent') en Herman Stevens leest de 'mooie, pijnlijke biografie' van Raymond Carver.

Bestel Jan Blokker sr, Nederlandse journalisten houden niet van journalistiek. € 16,95 (zie de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel David Foster Wallace, Superleuk - maar voortaan zonder mij. € 18,95
Bestel Hasan Ali Toptas, De schaduwlozen. € 19,90
Bestel Willem van Toorn, De geur van gedroogde appels. € 19,95
Bestel Bart Tromp, Geschriften van een intellectuele glazenwasser. De draagbare Bart Tromp. € 24,95
Bestel A.P. Tsjechov, Verzamelde verhalen. Verhalen 1894-1903. Vertaald door Aai Prins, Anne Stoffel en Tom Eekman, € 34,-
Bestel Windig & De Jong, Heinz van H tot Z. € 34,90
Bestel Carol Sklenicka, Raymond Carver. A Writer's Life. € 34,95
Bestel Anna Enquist, Nieuws van nergens. € 16,95

De boekrecensies van Het Parool verschijnen elke woensdag in PS. Een selectie ervan is vrij toegankelijk via de site. Het Parool is te koop bij het Nieuwscentrum.

HP|De Tijd - logo bij links recensies

Het oranjenummer geeft geen aanleiding tot recensies. Nou vooruit, Cees Fasseur komt erin voor.

Bestel Cees Fasseur, Juliana & Bernhard. Het verhaal van een huwelijk. De jaren 1936-1956. € 27,50

HP|De Tijd is te koop bij het Nieuwscentrum.

Elsevier - logo bij links naar recensies

Bestel Jan Blokker sr, Nederlandse journalisten houden niet van journalistiek. € 16,95 (zie de voorpublicatie in onze Nacht)
Bestel Sytze van der Zee, Vogelvrij. De jacht op de Joodse onderduiker. € 24,90
Bestel Colum McCann, Laat de aarde draaien. Vertaald door Frans van der Wiel, € 22,50 (Zie ook de voorpublicatie in onze Nacht.)
Bestel Colum McCann, Let the Great World Spin. € 13,95
Bestel Kathryn Stockett, Een keukenmeidenroman. € 19,95

Elsevier is te koop bij het Nieuwscentrum.'


Reacties



Om een reactie te kunnen plaatsen dient u ingelogd te zijn.

Gerelateerde artikelen

Boeken van de dag