Athenaeum Boekhandel
Elke dag boekenactualiteit: recensies, nieuws, filmpjes en boeken bestellen

Nieuws: Prijzen: AKO-toplijst, Kellendonkprijs (Grunberg), Martinus Nijhoffprijs (De Jong-Goossens) en meer RSS



Bookmark and Share

2 oktober 2010

Een woelige prijzenweek was het afgelopen week. Don DeLillo kreeg de PEN/Saul Bellow Prize, Riet de Jong-Goossens de Martinus Nijhoffprijs, Marie NDiaye de Internationaler Literaturpreis en Arnon Grunberg krijgt de Kellendonkprijs. Het gokken op de Nobelprijswinnaar is weer begonnen en de 'toplijst' van de AKO Literatuurprijs is bekend. De boeken van Kees van Beijnum, Oscar van den Boogaard, Tom Lanoye, Willem Jan Otten, Koen Peeters en David Van Reybrouck staan erop.

Om met dat laatste, en verste nieuws te beginnen: geen Nooteboom, geen Rosenboom, geen Franca Treur, maar het zestal waaruit 8 november de winnaar bekend wordt gemaakt van de AKO Literatuurprijs is dit:

  • Kees van Beijnum, Een soort familie
  • Oscar van den Boogaard, Meer dan een minnaar
  • Tom Lanoye, Sprakeloos
  • Willem Jan Otten, Onze lieve vrouwe van de schemering
  • Koen Peeters, De bloemen
  • David Van Reybrouck, Congo

(Zie hieronder voor bestelknoppen en titelinformatie.)
Zie ook de schaduwjurylijst van studenten literaire kritiek aan de VU bij Recensieweb.

De Kellendonkprijs vanwege de Maatschappij der Nederlandse letterkunde voor 'een Nederlands literair werk of oeuvre dat getuigt van een onafhankelijke en originele kijk op de in dat werk of oeuvre behandelde maatschappelijke of existentiële problematiek' gaat komend jaar naar Arnon Grunberg. Hij krijgt de prijs omdat 'hij zich manifesteert als een kritisch en onafhankelijk waarnemer en analist, die zijn standpunten op even scherpe als creatieve wijze uitdraagt en daarbij de confrontatie en controverse niet schuwt.' Eerdere winnaars waren Marjolijn Februari (2008), Piet Gerbrandy (2005), Henk van Woerden (2003), Dirk van Weelden (1999), Benno Barnard (1996) en Kristien Hemmerechts (1993).

De Martinus Nijhoffprijs vanwege het Prins Bernhard Cultuurfonds gaat dit jaar naar Riet de Jong-Goossens, vertaalster van o.a. Ingrid Winterbach, Koos Prinsloo en Marlene van Niekerk (onder andere Agaat). Deze belangrijkste Nederlandse onderscheiding voor vertalers verdient ze volgens het juryrapport omdat:

‘Uit haar vertalingen blijkt dat Riet de Jong-Goossens een gedreven vertaler is, die de brontekst uiterst grondig bestudeert en onvermoeibaar zoekt naar de beste manier om deze in de doeltekst om te zetten. Steeds weer lukt het haar de authentieke toon te treffen en van opvallend moeilijke Zuid-Afrikaanse boeken prachtige Nederlandse teksten te maken.’

Haar vertaling van Van Niekerks De sleeuwslaper werd destijds op deze site voorgepubliceerd.

We gaan naar het buitenland. De PEN/Saul Bellowprijs voor een boek dat 'possesses qualities of excellence, ambition, and scale of achievement over a sustained career which place him or her in the highest rank of American literature': Underworld 'It is for that combination of terror and comedy and sheer song that everyone wants to give Don DeLillo an award.'

'Ein subtiles, dicht geschriebenes, in seiner sprachlichen Ausgestaltung einen starken Sog entfaltendes Buch über gestörte Beziehungen, emotionale Abhängigkeiten und unerhörte Abgründe innerhalb der Familie,' dat is Marie NDiayes roman Trois femmes puissantes volgens de jury van de Internationaler Literaturpreis - Haus der Kulturen der Welt 2010. Ook de vertaalster deelt mee in de prijs.

Ten slotte: 7 oktober, om 13.00, zal de Nobelprijs voor de literatuur bekend gemaakt worden. Het speculeren is al op volle kracht, en M.A. Orthofer van de Complete Review verzamelt de stemmen hier en hier. Zie ook het World Literature Forum. Orthofer wijst erop dat vorig jaar Herta Müller op 50-1 begon en eindigde op 3-1. Een vergelijking met vorige jaren voor de top-5, allemaal dichters:

Auteur 29/9/2010 22/9/2009 7/10/2010
Tomas Tranströmer 5/1 12/1 9/1
Adam Zagajewski 8/1 66/1 66/1
Ko Un 8/1 16/1 14/1
Adonis 8/1 8/1 9/1
Les Murray 11/1 16/1 25/1

 

 

 

 

 

 

U kunt nog meegokken. (En nee, geen leverbare vertalingen van deze mannen.)


Reacties



Om een reactie te kunnen plaatsen dient u ingelogd te zijn.

Gerelateerde artikelen

Boeken van de dag